2016-12-01|Umieszczone w: G11, Erasmus+, |przez: Małgorzata Kącka

Erasmus w Rumunii!
Od 6 do 13 listopada młodzież z Gimnazjum nr 11 uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu grupy Erasmus.
Przypomnijmy: projekt jest realizowany od 2015 roku we współpracy ze szkołami partnerskimi z Włoch (Palermo i Florencja), Finlandii, Turcji, Niemiec i Rumunii. W ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie dzięki uczestnictwu w Erasmus Plus mieli okazję odwiedzić Sycylię i Finlandię.
W tym roku gospodarzem spotkania byli partnerzy ze szkoły w Pancocie. To urocze małe miasteczko leży u podnóża Karpat, w okręgu Arad, w południowo – zachodniej części Rumunii. Wokół rozciąga się malownicza i z pewnością znana miłośnikom hrabiego Draculi Transylwania, czyli – dla znawców historii i geografii - Siedmiogród.
Na miejsce dotarliśmy samolotem do Budapesztu, a stamtąd busem do Aradu i Pancoty
Uczniowie zostali ulokowani w gościnnych domach, a od poniedziałku, 7 listopada, zaczęła się prawdziwa przygoda. Program obejmował zajęcia warsztatowe, wycieczki i spotkania integracyjne. Zwiedziliśmy zakłady pracy m.in. w Pancocie, Sirii i Oradei, dużym zabytkowym mieście, do którego pielgrzymował setki lat temu nasz król, Władysław Jagiełło!
Zobaczyliśmy prawosławny monastyr w Sirii i przepiękną jaskinię Bear`s Cave ukrytą wysoko w górach.
Obserwowaliśmy pracę szkół i przedszkoli.
Świetnie bawiliśmy się w regionalnej karczmie, gdzie mogliśmy obserwować integrację i przyjaźń wielonarodowego towarzystwa.
Ogromne wrażenie zrobiły na nas wyjątkowa gościnność i otwartość uczniów, nauczycieli i mieszkańców Pancoty. Na spotkanie Erasmusa przygotowało się całe miasteczko –  w działaniach towarzyszył nam mer, a warsztaty i program artystyczny odbywały się w miejskim ratuszu.
Następne spotkanie odbędzie się już w marcu, w Niemczech, zaś w maju 2017 roku to my będziemy gospodarzami. Do Lublina przyjadą nasi młodzi przyjaciele i ich opiekunowie.
Przy tej okazji gorąco zachęcamy do rozważenia możliwości przyjęcia uczestników pod swój gościnny dach w dniach 21-27 maja 2017! Doświadczyliśmy niezwykłej gościnności, pokażmy, że i w Lublinie mieszkają otwarci, serdeczni ludzie!
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Joanną Filipowicz lub p. Agnieszką Goliszek.