2017-05-29|Umieszczone w: Erasmus+, |przez: Małgorzata Kącka

W ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z partnerskich szkół projektu FLY Erasmus!
Od 22 do 27 maja realizowaliśmy w naszej szkole projekt FLY Ersamus. Do Lublina przyjechali młodzi Europejczycy z siedmiu krajów: Rumunii, Finlandii, Włoch (Palermo i Florencja), Turcji i Niemiec. Projekt FLY (Future Lies on You) ma na celu między innymi kształcenie przedsiębiorczości, umiejętności społecznych, odpowiedzialności i otwartości w relacjach z rówieśnikami w Europie.
Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek, 22 maja. Gości powitali nauczyciele z projekty FLY oraz pani dyrektor Gimnazjum nr 11, Mariola Krawczyk. Tego dnia młodzież uczestniczyła w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez polskich uczniów oraz w grze szkolnej, pozwalającej poznać nasze Gimnazjum i jego mocne strony.
Kulminacyjnym punktem wizyty była otwarta uroczyście w poniedziałek wystawa dotycząca lokalnych rynków pracy w krajach partnerskich. Młodzi ludzie omawiali specyfikę, możliwości oraz ograniczenia ich lokalnych i krajowych rynków pracy. Przy tej okazji można było wiele dowiedzieć się o szansach i problemach związanych z pracą w różnych krajach Europy.
Uczestnicy projektu zostali przyjęci przez wiceprezydenta miata Lublin, pana Artura Szymczyka, który opowiedział o nadchodzących obchodach 700 – lecia Lublina. Odpowiadał również na pytania młodzieży i nauczycieli dotyczące rynku pracy w naszym mieście i regionie.
Uczniowie mieli także okazję poznać lubelskie przedsiębiorstwa oraz zawody dające perspektywę pracy w przyszłości. Odwiedzili spółdzielnię „Solidarność”, gdzie próbowali kultowych już słodyczy, i fabrykę części do traktorów. Z kolei w ostatnim dniu pobytu młodzież z każdego kraju miała możliwość spotkania z ich rodakami, mieszkającymi i pracującymi w Lublinie.
Oprócz realizacji programowych założeń projektu nasi Goście poznawali miasto i spędzali przyjemnie czas w wielonarodowym towarzystwie.
Dowiedzieli się sporo o siedemsetletnim Lublinie i jego wielokulturowości, biorąc udział w ciekawej grze miejskiej. Byli również na wycieczce w Kazimierzu Dolnym, gdzie mogli podziwiać słynne renesansowe kamieniczki na rynku oraz lessowe wąwozy.
Korzystali z bogatej oferty sportowej Gimnazjum nr 11 (basen, ścianka wspinaczkowa, boisko,koszykówka), grali też w planszówki, które okazały się wyzwaniem dla międzynarodowych grup.
Uczestnicy brali również udział w prowadzonych przez psychologa warsztatach „Typy osobowości”.
Te działania pozwoliły uczestnikom rozpoznać własne potencjały i pasje, otworzyć się na różne możliwości oferowane przez lokalne  i międzynarodowe rynki.
Miłym wspomnieniem staną się na pewno popołudniowe spotkanie na pierogach i grillu oraz pożegnalna dyskoteka.
Szczególną wartość projektu FLy stanowi idea „homestay”: nasi młodzi goście mieszkali u swoich rówieśników z Polski. Dzięki temu zawiązało się wiele przyjaźni, a program pobytu został wzbogacony o nowe atrakcje: gospodarze zabierali swoich „twinów” w ciekawe miejsca (np. na mecz piłkarski na Arenie Lublin, do kompleksu „Aqua” czy Nałęczowa) albo po prostu zapewniali miłe chwile wytchnienia po zajęciach każdego dnia.
Bogaty program spotkania oraz przyjazne więzy, które połączyły młodzież z siedmiu krajów sprawiły, że najczętszym określeniem wizyty były słowa: „the best week ever!”. Przy rozstaniu nie obyło się bez wzruszenia i łez.
Zapraszamy do posłuchania audycji poświęconej Ersamus FLY w Radiu Lublin oraz obejrzenia zdjeć.